با این 4 روش مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی خود را ارتقا دهید

با این 4 روش مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی خود را ارتقا دهید

تقویت لیسنینگ زبان انگلیسی یکی از اهمیت‌های بزرگ در یادگیری این زبان است. در واقع تمرین لیسنینگ به شما کمک می‌کند تا مهارت شنیداری‌تان را بهبود بخشید و بتوانید به درستی صحبت ها و مکالمات را درک کنید. بدون شنیدن و درک، توانایی صحبت کردن و انتقال اطلاعات به درستی ممکن نیست. بنابراین، تمرکز بر تقویت مهارت لیسنینگ در یادگیری زبان انگلیسی بسیار حائز اهمیت است.

در ادامه این مطلب به معرفی برخی از تجربیات اثربخش و پربازده  تیم آموزشی آموزشگاه زبان شهاب دانش را در به کارگیری انواع روش تقویت لیسنینگ زبان انگلیسی خواهیم پرداخت. تا اتنهای این مطلب با ما همراه باشید. با این 4 روش مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی خود را ارتقا دهید.

روش های مختلفی برای تقویت مهارت شنیداری و لیسنینگ زبان انگلیسی ارائه شده است اما در این مطلب بخشی از تجربیات کارآمد تیم آموزش زبان شهاب دانش را با شما به اشتراک می‌گذاریم. با این 4 روش مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی خود را ارتقا دهید.

 

  1. گوش دادن به موسیقی و پادکست‌ها

گوش دادن به موسیقی انگلیسی و پادکست‌های زبان انگلیسی می‌تونه روشی بسیار موثر برای تمرین باشه. با انتخاب موسیقی‌ها و پادکست‌هایی که متناسب با سطح شما هستند، می‌توانید با  تلفظ و لهجه کلمات انگلیسی آشنا شوید. این نکته را به خاطر داشته باشید که هنگام شرکت در آزمون‌های بین المللی در بخش آزمون لیسنینگ شما فردی را که صحبت می‌کند نمی‌بینید. بنابراین گوش دادن به فایل‌های صوتی و موسیقی و پادکست‌ها تمرین خوبی است که گوش دادن های غیر تعاملی را نیز به تمرین خود اضافه کنید.

پادکست ها، ایستگاه های رادیویی (آنلاین) و وب سایت های خبری بین المللی اغلب اخبار صوتی کوتاهی دارند. از این بین می‌توانید موضوعات مورد علاقه خود را انتخاب نمایید تا با شوق و اشتیاق بیشتر  تمرین های لیسنینگ زبان انگلیسی را دنبال کنبد.

 

  1. هر چه می‌شنوید را یادداشت کنید

یکی از روش‌های موثر تمرین لیسنینگ، گوش دادن به متن‌ها و جملات انگلیسی و سعی در یادداشت و تکرار آن‌هاست. این کار به شما کمک می‌کند تا تلفظ‌ها و ریتم زبان انگلیسی رو بهتر درک کنید.

به صورت تکه تکه تمرین کنید:  به عنوان مثال، به یک پادکست به صورت تکه تکه گوش کنید هر 20 ثانیه کمتر یا بیشتر پخش صوت را متوقف کنید و هر آنچه را که شنیده‌اید و مطلبی را که درک کرده‌اید روی کاغذ یادداشت نمایید .سپس گوش دادن ادامه دهید تا زمانی که فایل صوتی تمام شود .  این کار را دو یا سه بار امتحان کنید و سپس استراحت کنید و به بقیه متن گوش دهید.

بعد از یکبار گوش دادن مجددا فایل صوتی را پخش کنید و سعی کنید قسمت‌هایی از متن را که پیش از آن متوجه نشده‌اید، با چندین بار گوش دادن درک نمایید.

استفاده از برنامه‌های آموزش زبان: وجود برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های آموزش زبان انگلیسی می‌توانند روند یادگیری و ارتقا مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی را سریع‌تر کند. بعضی از این برنامه‌ها دارای محتوای صوتی هستند که با گوش دادن به آن‌ها می‌توانید تمرین لیسنینگ کنید.

هر چه بیشتر گوش کنید، بیشتر خواهید شنید: به متنی که قبلاً به آن گوش داده اید برگردید و برای درک  بیشتر تمرین لیسنینگ را ادامه دهید. اگر از کتابی برای مطالعه استفاده می کنید، این کتاب می تواند منبع خوبی برای شنیدن متون باشد. کلمات و عبارات جدیدی که یاد می‌گیرید را به صورت صوت ضبط کنید – این روش به خواندن، گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن شما کمک می کند. فراموش نکنید موثرترین روش یادگیری لیسنینگ زبان انگلیسی شنیدن و تکرار شنیده هاست.

 

  1. تماشای فیلم و سریال‌ها

تماشای فیلم‌ها و سریال‌ها به زبان انگلیسی می‌تواند یکی از روش‌های بهبود مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی باشد. این کار به شما کمک می‌کند تا با گفتار طبیعی زبان انگلیسی و عبارات روزمره و اصطلاحات زبان انگلیسی  آشنا شوید. برای اثر بخش بودن این روش توصیه می‌شود فیلم‌ها و سریال ها را بدون زیرنویس تماشا کنید.

 

  1. اطراف خود را با لهجه ها، صداها و زمینه های مختلف احاطه کنید

خود را در معرض شنیدن انواع صوت های انگیسی زبان قرار دهید. عادت کردن به لحن و لهجه صداهای مختلف، سرعت متفاوتی که افراد با آن صحبت می کنند، باعث  راحتی شما در مکالمه و افزایش سرعت پردازش اصواتی است که در محیط ها و زمینه های مختلف می‌شنوید.

شما با دوستان و همکلاسی ها و مربی زبان خود به راحتی صحبت می‌کنید و درک شما از مطالب زیاد است و کاملا متوجه صحبت انان می‌شوید، چرا که گوش شما به صدا، سرعت صحبت کردن و لحن و لهجه آن‌ها آشناست.اما وقتی وارد یک جمع و گروه جدید می‌شوید که چند نفر همزمان با هم صحبت می‌کنند قضیه کمی برای شما پیچیده می‌شود.

گوش دادن و راحت شدن با صداهای مختلف انگلیسی در ابتدا کمی سخت تر است، اما در طولانی مدت نتیجه خواهد داد. بهترین راه برای عبور از این مانع و درک بهتر افراد و لهجه‌های جدید، بیشتر غوطه ور شدن در تفاوت هاست.

 

اهمیت تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی

در زیر چندین دلیل برای اهمیت یادگیری لیسنینگ در زبان انگلیسی بررسی می‌کنیم:

  1. درک مکالمات و گفتگوها: با بهبود مهارت لیسنینگ، شما قادر خواهید بود مکالمات و گفتگوها را به درستی درک کنید. این شامل شنیدن اصوات، لهجه‌ها، عبارات روزمره و کلمات جدید است. درک مکالمات و گفتگوها اهمیت بسیاری در فهمیدن و ارتباط برقرار کردن با افراد مختلف دارد.
  2. تقویت تلفظ و لهجه: یادگیری لیسنینگ به شما کمک می‌کند تا تلفظ و لهجه کلمات را بهبود بخشید. با تمرین و تکرار شنیدن صداهای انگلیسی، می‌توانید به تلفظ صحیح کلمات و عبارات برسید و لهجه‌ی بومی‌نشینان را بهتر درک کنید.
  3. افزایش دایره واژگان: با گوش دادن به مختلف منابع صوتی مثل فیلم‌ها، موسیقی‌ها، پادکست‌ها و برنامه‌های آموزشی، می‌توانید دایره واژگانتان را گسترش دهید. با شنیدن کلمات در متن و درک معنای آنها، به خاطر می‌سپارید و به تدریج در فهمیدن و استفاده از این کلمات در مکالمات خود ماهرتر می‌شوید.
  4. بهبود مهارت‌های دیگر: مهارت لیسنینگ تأثیر زیادی بر دیگر مهارت‌های زبانی مانند خواندن، نوشتن و صحبت کردن دارد. با تقویت مهارت لیسنینگ، قادر خواهید بود بهتر بخوانید، نوشته‌ها را بهبود دهید و به درستی در مکالماتتان صحبت کنید.

 

تمرین لیسنینگ یکی از مهم‌ترین بخش‌های یادگیری زبان انگلیسیه که باعث میشه مهارت شنیداری‌تون بهبود پیدا کنه. امیدواریم با این مقاله با این 4 روش مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی خود را ارتقا دهید.

در ادامه این مطلب پیشنهاد می‌شود مقاله روش های یادگیری گرامر انگلیسی را نیز مطالعه نمایید. آشنایی با گرامر و ساختارهای زبان انگلیسی درک لیسنینگ را برای شما راحت‌تر می‌کند.

 

برای دریافت مشاوره و تعیین سطح زیان انگلیسی و آگاهی از دوره‌های آموزش زبان انگلیسی و سایر زبان‌های خارجی از جمله فرانسه، آلمانی، چینی و … در آموزشگاه شهاب دانش از طریق شماره‌های درج شده در سایت با ما تیم آموزشی ما در تماس باشید.

 

این نکته لازم به ذکر است که تمرین مهارت شنیداری و به کارگیری روش های تقویت لیسنینگ زبان انگلیسی ، مهارت صحبت کردن شما را هم بهبود خواهد بخشید ضمن آن دامنه لغات شما نیز افزایش پیدا می‌کند.

پیشنهاد می‌کنم که برنامه‌ای که برای یادگیری زبان انگلیسی دارید، رو به چندین قسمت تقسیم کنید و به تناوب بین مهارت‌های گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن پیش بروید. این کار به شما کمک می‌کنه تا تمرین‌ها روندی تعادل‌دار داشته باشند و از تنوع در فرایند یادگیری لذت ببرید. همچنین، از منابع معتبر آموزش زبان مثل دوره‌های آنلاین یا کتاب‌های آموزشی هم می‌تونید استفاده کنید. در پایان امیدوارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید و نظراتو پیشنهادات خودتون را در رابطه با روش هایی که برای تقویت لیسنینگ زبان انگلیسی تجربه کردید را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *